Покрајинска влада купује возила за дијализу

У свету 850 милиона људи болује од бубрежних болести, а више од четири милиона њих умре од хроничних или акутних болести бубрега. С обзиром на то да су болести које доводе до отказивања бубрежне функције (дијабетес, хипертензија и гојазност) присутне код великог броја пацијената, по броју новооткривених бубрежних болесника, Србија је у самом врху европских земаља.

У нашој земљи се од терминалне бубрежне болести дијализним постпуцима лечи око 6000 пацијената, у 55 дијализних центара. У Војводини постоји 16 центара у којима ову терапију прима око 1500 пацијената.

Без дијализе или транспалатације живот ових пацијената је угрожен. Нажалост, код више од половине оболелих није могућа трансплатација бубрега, а они који су на листи чекања, годинама чекају да добију нови орган. Иако надокнађује само 10 одсто рада бубрега, једина шанса пацијентима је дијализна терапија.

Осим што траје по неколико сати, више пута недељно, многи пацијенти на хемодијализу и путују дуго, јер су центри где могу да приме терапију далеко од места где станују. Зато је, осим здравствених фактора који утичу на болест, пацијентима који болују од бубрежних обољења, смањен и квалитет живота.

У Аутономној покрајини Војводини дијализни центри смештени су Клиничком центру Војводине, девет општих болница и три дома здравља, а већина их ради у две или три смене. Возила за превоз пацијената на дијализу годишње пређу више од три милиона километара.

Покрајинска влада је због тога определила новац за куповину 10 нових возила за превоз пацијената на дијализу. На основу приоритетних потреба за оваквим возилима, а у циљу обезбеђења приступачне и уједначене здравствене заштите свим грађанима Војводине, возила ће бити обезбеђена за домове здравља у Ковину, Апатину, Жабљу, Бачу, Кули, Новом Бечеју, Белој Цркви, Новом Кнежевцу, Сенти и за Општу болницу Кикинда. За ову намену у покрајинском буџету опредељено је 38 милиона динара.
Сутра је Светски дан бубрега, који се ове године обележава под слоганом „Здравље бубрега свима и свуда“ обележиће здравствене установе широм Војводине.